Náhradní plnění je způsob, kterým můžete splnit zákonem stanovený povinný podíl v zaměstnávání OZP. Tato povinnost se týká zaměstnavatelů s 25 zaměstnanci a více, přičemž povinný podíl zaměstnanců OZP má činit 4 % z celkového přepočteného počtu zaměstnanců.
Aktuální výpočet a odběr náhradního plnění naleznete na webu D.I.SEVEN
Co je to náhradní plnění
V praxi využijete náhradní plnění:
- odběrem služeb či výrobků od zaměstnavatelů, kteří poskytují přímé zaměstnávání OZP v min. 50 % podílu k celkovému počtu zaměstnanců
- poptáním u OSVČ, která je zdravotně postižená a nezaměstnává další zaměstnance
- či zadáním zakázek těmto subjektům v rámci náhradního plnění
Výše náhradního plnění
Objem náhradního plnění za 1 OZP, kterou byste měli zaměstnávat, bude splněn odběrem služeb či zboží ve výši 7 násobku průměrné měsíční mzdy za I.-III. čtvrtletí sledovaného roku. Průměrná mzda však bude známá až koncem roku. Vyjdeme-li z průměrné mzdy za rok 2023, která činila 42 427 Kč.
Odvod do státního rozpočtu
Za nesplnění této povinnosti je zaměstnavatel povinen odvést do státního rozpočtu za každou osobu se zdravotním postižením, kterou by měl zaměstnávat, ročně 2,5 násobek průměrné mzdy. Tato metoda plnění povinného podílu je nejméně výhodná. Samotná firma totiž obratem nezíská žádné služby či zboží.
Náhradní plnění v praxi
Vedete firmu s více než 25 zaměstnanci? Pak máte zákonnou povinnost splnit povinný podíl v oblasti zaměstnávání OZP (osob se zdravotním postižením – dříve ZPS, osob se změněnou pracovní schopností).
Jak vyřešit zaměstnávání OZP a splnit povinný podíl?
a) Přímé zaměstnávání OZP
Jednou z možností je, že zaměstnáte OZP v přímém pracovním poměru. Povinný podíl má činit 4 % OZP k celkovému počtu zaměstnanců.
Výhodou je, že získáte od státu příspěvky na podporu zaměstnávání OZP na chráněném pracovním místě. Tyto příspěvky detailně popisuje Část čtrvtá (§ 11- § 14) Vyhlášky č. 518/2004 Sb., kterou se provádí novela zákona č. 435/2004 Sb.,o zaměstnanosti, platná od 1. 1. 2012.
b) Náhradní plnění a jeho praxe
Další možností je náhradní plnění povinného podílu.
Náhradní plnění Vám může poskytnout pouze přímý zaměstnavatel osob se zdravotním postižením, který tyto osoby zaměstnává v 50% podílu, nebo jej můžete poptat u OSVČ se zdravotním postižením, která však nedisponuje dalšími vlastními zaměstnanci.
U těchto dodavatelů můžete za účelem náhradního plnění odebírat:
- výrobky
- služby
- nebo těmto subjektům zadávat zakázky
Za každou OZP, kterou byste měli zaměstnávat, odeberete náhradní plnění ve výši 7 násobku průměrné měsíční mzdy za I.-III. čtvrtletí předchozího roku. Kalkulačka je nyní aktuální pro rok 2023, jak Český statistický úřad oznámí průměrnou měsíční mzdu za I. až III. čtvrtletí roku 2023, bude aktuální pro rok 2024. Zde si můžete vypočítat odběr náhradního plnění pro aktuální rok – Kalkulačka náhradního plnění
Dodavatel bude vést evidenci Vašeho odběru náhradního plnění a vystaví Vám patřičnou dokumentaci o způsobu plnění povinného podílu, kterou doručíte místně příslušnému Úřadu práce do 15. 2. následujícího roku.
Náhradní plnění je z uvedených možností nejvýhodnější.
c) Finanční plnění
Pokud povinný podíl nesplníte ani jednou z výše uvedených variant, čeká Vás úhrada tzv. „invalidní daně“, tj. finanční plnění odvodem do státního rozpočtu. Za každou nezaměstnanou OZP zaplatíte 2,5 násobek průměrné měsíční mzdy za I.-III. čtvrtletí sledovaného roku.
Finančním plnění je splatné rovněž do 15. 2. následujícího roku na místně příslušném Úřadu práce.
d) Kombinace
Všechny tři varianty můžete také kombinovat. Např. budete odebírat náhradní plnění jen do určité výše a zbývající povinný podíl doplatíte státu.
Následky neplnění povinného podílu
Pokud se nebudete účastnit zaměstnávání OZP ani jedním z výše uvedených způsobů a tuto zákonnou povinnost zanedbáte, může Vám jako zaměstnavateli hrozit kontrola a sankce až ve výši 1 milionu Kč.