Náhradní plnění je jedním ze způsobů, jak splnit povinný podíl OZP, který stát ukládá zaměstnavatelům s více jak 25 zaměstnanci.
Důvody, pro které vzniklo pro firmy náhradní plnění
Aktualizováno 6. 6. 2016
Stejně jako zdraví patří i nemoc a zdravotní postižení k životu. Riziko postižení v důsledku nemoci, úrazu nebo vrozené vady existuje u každého občana a roste s přibývajícím věkem. V České republice je přibližně jeden milión občanů se zdravotním postižením.
Zdravotním postižením se rozumí na rozdíl od nemoci dlouhodobý nebo trvalý stav, který již nelze léčbou zcela odstranit.
Pro takto postižené osoby je tedy obtížné zapojit se do pracovního procesu bez toho, aby jim nebyly přizpůsobeny pracovní podmínky, které by jim umožnily pracovat.
Je pochopitelné, že bez spolupráce vedoucích pracovníků firem nelze těmto lidem pomoci, aby si zaměstnáním polepšili v životní situaci, aby si mohli vytvořit podmínky k životu, který by byl přijatelný k postižení, kterým osoby trpí.
Český statistický úřad provedl šetření situace v oblasti zaměstnávání osob se zdravotním postižením a zaměstnávání důchodců. Výsledek není ani dnes uspokojivý i přesto, že se situace neustále vyvíjí k lepšímu.
Většina zaměstnavatelů odmítá zaměstnávání osob se zdravotním postižením a to z různých důvodů.
Výhody zaměstnávání zdravotně postižených osob a invalidních důchodců
V letošním i v příštím roce platí, že podnikatel zaměstnávající více než 25 zaměstnanců, je povinen poskytnout zaměstnání invalidním důchodcům a osobám se zdravotním postižením ve výši povinného podílu 4 %.
Tak je to uvedeno v zákoně č. 435/2004 o zaměstnanosti.
- Zaměstnávání zdravotně postižených osob s sebou přináší finanční úlevy pro podnik.
- Např. úlevy na dani při zaměstnání zdravotně znevýhodněné osoby nebo osoby těžce zdravotně postižené.
- Nemůže-li podnikatel tento zákon splnit, nabízí se mu možnost odebírání náhradního plnění.
Možnosti uplatňování náhradního plnění
Jsou tři možnosti, které umožňují splnit zákon o zaměstnanosti č. 435/2004
- Zaměstnat osobu se zdravotním postižením, invalidních důchodců či důchodců
- Odebrat zboží nebo služby od firmy zaměstnávající více než 50 % zdravotně postižených osob a důchodců = náhradní plnění
- Penále – Odvést povinný podíl do státního rozpočtu
Poskytovatel náhradního plnění kvalifikovaně pomáhá řešit situaci firmám, které z jakéhokoliv důvodu nemohou zaměstnávat postižené osoby a důchodce:
Nabízí jim řešení odebíráním náhradního plnění různou formou:
- Odebíráním výrobků z dílen, kde pracují tělesně postižené osoby a důchodci
- Odebíráním služeb od poskytovatele náhradního plnění
- Přímým zaměstnáváním těchto zdravotně postižených osob
Poskytuje možnosti zaměstnávání ve svých:
- úklidových
- strážných
- administrativních službách
Nabídka zaměstnání je vždy skloubena se zdravotní možností tělesně postiženého uchazeče, nebo je vytvořeno prostředí, kde se uchazeč může pohybovat a tak neohrozí své zdraví a nezhorší své postižení.
Změny zákona 435/2004 o zaměstnávání v roce 2012 – náhradní plnění
Z důvodu zneužívání tohoto zákona některými firmami, došlo v roce 2012 k úpravám využívání náhradního plnění.
Dne 22. 11. 2011 tyto změny byly podepsány prezidentem republiky s účinností od 1. 1. 2012. Tyto změny stále platí.
- Od 1. 1. 2012 došlo k omezení celkového objemu, který mohl zaměstnavatel osob se zdravotním postižením – v rámci tzv. náhradního plnění, fakturovat.
- Nově se zavedl limit ve výši 36 násobku průměrné mzdy (průměrná hrubá měsíční mzda za I.-III. kalendářních čtvrtletí), orientačně tedy částka cca 932.000,-Kč, kterou bude schopen na každého svého zaměstnance v součtu všem svým odběratelům v daném kalendářním roce fakturovat. V roce 2011 žádný limit neexistoval.
- Předchozí cenové relace přestaly být platné. Společnosti, které nabízely náhradní plnění prostřednictvím více subjektů, už nejsou schopny i nadále zachovat stejné cenové nabídky.
- S ohledem na změnu v rámci státních dotací a nově upravenou problematiku při vymezování nového chráněného pracovního místa na tuto skutečnost nemohou reagovat ani „prostředníci“ jiným způsobem, než výrazným navýšením ceny řádově o 10 a více %.
Aktuální nastavení náhradního plnění zůstává stejné. Firmy s více jak 25 zaměstnanci mají povinnost zaměstnávat OZP pracovníky, a to ve 4% podílu z celkového přepočteného počtu zaměstnanců. Dodavatelé náhradního plnění jsou pak stále limitováni výší, do které mohou své služby poskytovat. Ta se rovná 36násobku průměrné měsíční mzdy za 1 OZP, kterého zaměstnávají.
Náhradní plnění v tomto roce
Podmínky pro ukládání a plnění povinného podílu zůstávají pro tento rok nezměněné. Pořád tedy můžete splnit tento podíl 3 způsoby:
- Zaměstnáním OZP pracovníků
- Náhradním plněním
- Odvodem do státního rozpočtu
Stát stále ukládá dodavatelům náhradního podílu limit, do kterého mohou poskytovat své služby. Ten se rovná 36násobku průměrné měsíční mzdy za 1. až 3. čtvrtletí daného roku. Proto doporučujeme sjednat si odběr náhradního plnění s dostatečným časovým předstihem.
Podívejte se, jaké výhody přináší náhradní plnění.